KAFKASYA VE KAFKAS DANSI

 

Kafkasya, Kuzey Kafkasya ve Güney Kafkasya olarak ikiye ayrılmaktadır. Güney Kafkasya bağımsız ve egemen devletlerden oluşmaktadır. Kuzey Kafkasya’da ise Rusya Federasyonuna bağlı özerk cumhuriyetler bulunmaktadır.Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan’ın dışında Kafkaslarda Dağıstan, Kuzey Osetya, Çeçen-İnguş ve Kabartay-Balkar Özerk Cumhuriyetleri de Rusya federasyonuna bağlıdırlar.

Rusya’ya bağlı Adigey ve Karaçay-Çerkez Özerk bölgeleri,Azerbaycana bağlı Nahçıvan ve Yukarı Karabağ özerk bölgeleri, Gürcistan’a bağlı Ahazya (Abhazistan), Acaristan ve Güney Osetya özerk bölgeleri Kafkasyada yer almaktadır.

At, bir Kafkasyalı için onur, gurur ve asaletin simgesi olmuş, kader birliği yaptığı ve deyim yerinde ise

kendisinden bir parça olarak gördüğü vazgeçilmezi olmuştur.İçerisinde atların geçmediği eskiye ait bir

hikaye, anı, kahramanlık anlatımı, tarihsel olaylar, fıkra, yaşanmışlık çok yalın ve sade kalmaktadır.

 

Peki nedir Kafkas dansı ?

 

Erkeklerde atiklik, çeviklik, güç ön plana çıkarken kızlarda ise asillik, zarafet, incelik ön plana çıkmaktadır. Kafkas dansı Kafkasya halkının günlük yaşantısında çok önemli bir yer tutmaktadır. Düğünlerinde, davetlerinde, misafir ağırlamalarında, bayramlarında, tüm şenlik ve etkinliklerinde günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir.En eski zamanlarından bugüne gelene kadar bazı danslar orjinalliğini kaybetmiş olup bazıları aynı şekilde kalarak oynanmakta ve benliğini kaybetmemektedir. Kafkasyalı’nın yaşamında önemini yitirmemiştir.

Özellikle Gürcistan Kafkas Danslarında bale temelli figürler çok fazla bulunmaktadır.Kafkas dansları kendi içerisinde bölge bölge ayrılmasının dışında aynı zamanda en temel figürüne kadar isimlendirilmiştir. Bazı benzerlikler olmasına rağmen her bölgenin oynayış tarzı tavrı ve mimikleri farklıdır. Kafkas danslarında hareket ve figürü yapabilmenin yanı sıra dansın tavrını katabilmek çok önemlidir.Kızların el tutuşlarının en narin, kibar haliyle olması gerekir. Sahne uyarlamalarında giyilen kostümlerde elbiselerin uzunluğu kızların parmak ucunda ki sık yürüyüşleriyle adeta süzülüyormuş, kayıyormuş izlenimi yaratır. Sahneye uyarlanan kafkas danslarındaki grup ilişkileri de bir hayli önemlidir.Kondisyon, dikkat, odaklanma ruh ve beden olarak tamamen kendini adama önem taşımaktadır.

Kullanılan kostümler hem işlemecilik hem de göz zevki açısından hep dikkat çekmiştir. Giyilen kostümler de bölgeden bölgeye ufak tefek değişiklikler gösterse de hemen hemen aynıdır. Erkeklerde başlarına taktıkları genelde koyun tüyünden olan papak; üstlerine giydikleri çerkeska; bellerinde bulunan kemer, bıçak; ayaklarında bulunan çizmeler. Kızların bellerine oturan kaftan içerisinde bulunan elbise kafalarına taktıkları kep ve bele takılan gösterişli kemerleriyle bir bütün oluşturmaktadır.

Timing Ajans olarak sizde düğün, kına, sünnet, toplantı ve

tüm etkinlikler için Kafkas Halk Dansları ekibimizi çağırabilir.

Etkinliğinizi görsel ve yöresel doyuma ulaştırabilirsiniz.

Profesyonel dansçılardan oluşan kadromuzla hizmetinizdeyiz.

10991096_1568416113426645_1554727534506677209_n (1)  CT9EJZEWoAAmX39 oguz@ajanstiming.com mail adresimizden iletişime geçebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UC0wWVNLLJ3u8hQ-nKYT1zAA

https://www.instagram.com/ajanstiming/

https://www.facebook.com/Timing-Ajans-1547550388846551/

No Comment

You can post first response comment.

Leave A Comment

Please enter your name. Please enter an valid email address. Please enter a message.